Catharsis trajik bir temizliktir 74 06.02.2019, 16:41

Catharsis trajik bir temizliktir

Yunanca "catharsis" kelimesinden çevrildiArındırma, kurtuluş, yücelme anlamına gelir. Katarsis kavramı, dünya kültürü, sanat ve felsefe için çok önemlidir, ancak farklı çağlarda farklı yönlerden düşünenler farklı katarsileri anladılar; sözcüğün anlamı değişti. Bu kavramın gelişimine ana katkı antik filozoflar ve Aydınlanma döneminde yapılmış ve daha sonra psikologlar tarafından benimsenmiştir.

Antik: nasıl başladı?

katarsis

Bu kavramın kendisi büyük olasılıklaAristoteles'in eserleri. Eski düşüncelere göre, katarsis, bir insanın trajedi incelemekten aldığı bir zevktir. Eski Yunan filozofu trajedinin izleyiciye etkisini anlatan bu kavramı ortaya koyar. Trajik zevk, kaynaklarını merhamet ve korku, yani acı duygular olan bir zevktir. Bir kişiye hoş bir tecrübe nasıl verebilir?

Asıl seyirci kahramana sempati duyuyortrajedi ve merhamet, insanlar arasındaki bağlantıları gösteren veya güçlendiren, ortak doğalarını tezahür eden bir mekanizmadır. Bir kişi merhamet yaşarsa, onun birliğini başka insanlarla birlikte hisseder: Herkes böyle duygular ve devletler yaşayabilir ve bu nedenle birbirlerini anlayabilir.

Aydınlanma döneminde "katarsis" kelimesinin anlamı

Katarsis kelimesinin anlamı

Kataris nedir hakkında, aktif savunduXVIII. yüzyılın birçok filozofu ve estetiği. Bu konunun ilgisini Fransız şair ve oyun yazarı Pierre Cornel'e verildi. O, trajik arınmanın özünü aşağıdaki şekilde gördü. Trajedi, talihsiz ve derin acı çeken kahramanı gösteriyor ve seyirci onunla sempati kuruyor. Aynı zamanda izleyici korkuyor: Trajedinin kahramanından ve diğer herhangi bir kişiden zıplayan tüm sıkıntılar izleyicinin kendisi de dahil herkesin başına gelebilir. Korku onu aynı talihsizliğin önüne geçme isteğine götürür. Bunu yapmak için, trajedinin kahramanının çöküşe ve acıya (kontrol edilemeyen muazzam tutkulara) öfke, kıskançlık, hırs, nefrete yol açan şeylerden kurtulmanız gerekir. Burada, katarsis, mutsuzluğa ya da arındırmaya, kısıtlamaya ve aklın gereklerine götüren tutkuların kurtuluşudur.

katarsis bir kelime anlamı

Bu catharis anlayışına paralel olarak diğeri hedonistik, gelişmiş. Ona göre, katarsis, doğrudan keyif uğruna algılanan daha yüksek bir estetik deneyimdir.

Psikolojide Katarizm

Bu alışılmadık durum sadecefelsefe, aynı zamanda psikoloji. Uygun bir tepki izledi - Sigmund Freud onlar kişisel stres geçmiş yeniden yaşamak ve patojenik şimdi travma sonuçlandığını etkiler, ancak hangi bir hipnotik duruma hastalarını tanıtıldı. bilim arınmadan olarak - bu da derin gizli çatışmalardan zihni temizlemek ve hastaların acısını dindirmek amaçlayan psikoterapi, yöntemleri biridir.

Böylece, catharsis, güçlü negatif deneyimler etkisi altında trajik bir temizliktir - örneğin, korku veya merhamet. Etkileri ortadan kaldırır ya da uyumlaştırır.Related news

 • Pancarlı Tabbule
 • Sarp Halise karşı bir klişe yıktı
 • Evde takı nasıl temizlenir
 • Mandala Nedir
 • Üzümlü Cevizli Limonlu Kek Yapılışı Videosu
 • Adet döngüsü nedir ve süresi nedir

 • Catharsis trajik bir temizliktir 17

  Catharsis trajik bir temizliktir


  Catharsis trajik bir temizliktir 83

  Catharsis trajik bir temizliktir 69

  Catharsis trajik bir temizliktir 70

  Catharsis trajik bir temizliktir 93

  Catharsis trajik bir temizliktir 93

  Catharsis trajik bir temizliktir 34

  Catharsis trajik bir temizliktir 17

  Catharsis trajik bir temizliktir 11

  Catharsis trajik bir temizliktir 42

  Catharsis trajik bir temizliktir 34

  Catharsis trajik bir temizliktir 22

  Catharsis trajik bir temizliktir 64

  Catharsis trajik bir temizliktir 73