Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 2019

Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 2019
14.05.2019

Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 16

Bujinin değiştirilmesi: "Gazelle" 405, 406, 4216

ZMZ-405 ve 406 motorlarının yanı sıra ünitelerUMZ-4216 otomobil "Gazelle" ile donatılmıştır. Bu motorlar kendilerini ticari araçların bileşiminde iyi göstermiştir. Ancak bu ayarlarla tüm avantajları sayesinde, mum hatası gibi can sıkıcı arızalar vardır. Onlarla olan sorunları nasıl teşhis edeceğimizi ve bujinin nasıl değiştirileceğini ("Gazelle") bilmek çok önemlidir. Bu arabalar için hangi markaların ve markaların kullanıldığını bilmek de önemlidir.

dizayn

Bu parçalar en çeşitli olabilirüreticileri ve farklı tasarımları olabilir. Ayrıca, mumlar kendi aralarında materyaller arasında farklılık gösterir. Tasarım gereği, bu elemanlar iki elektrod ve çoklu elektrod olarak ayrılır.

Yani, iki elektrot ile donatılmış bir detayda - bir merkezi ve bir yan elektrot.bujiler 405 ceylanın değiştirilmesi İkinci durumda, birinden daha fazla yanal vardır. Daha fazla elektrot daha yüksek güvenilirlik, dayanıklılık ve verim sağlar. Bütün bunlar servis ömrünü etkileyecektir.

Multielektrode çözümün aksine,Klasik bir ürün, operasyon sırasında yanarak veya kırılan sadece bir elektrottur. Bu durumda sadece bujiyi değiştirin. Çok elektrotlu bir elemanın bulunduğu "Gazelle", sıcaklıklara daha dayanıklıdır.

Üretim malzemeleri

Daha erişilebilir ürünlerde, elektrotlar bakır veya itriyum alaşımlarından yapılır. Tüm değerleri ve fiyatı ile, bu parçalar yüksek sıcaklıklara dayanamaz ve yanmadan önce kararsızdır.

Daha pahalı mumlar platinle yapılır. Bu alaşımlardan hem merkezi hem de yan elektrotlar yapılır. Bu metal, korozyon işlemlerine çok yüksek bir dirence sahiptir. Onlar daha yüksek güvenilirlik ve verime sahiptir.

Ayrıca, malzemelere ek olarak, seçim çok önemlidirparlama sayısı gibi bir parametre. Soğuk ve sıcak parçalar var. Bu nedir? Bu, bir kızdırma ateşlemesinin bir detayına ulaşmak için zamana ulaşılan standart özelliktir. Şekil ne kadar yüksek olursa, eleman ne kadar az ısınır.

Mum neyi etkiler?

Bazı sürücüler, bunun, otomobilde en önemli ve hiçbir şekilde önemli bir unsur olmadığından emin.gazel 405 motor euro 2 üzerinde bujileri değiştirmeAncak, bu her durumda değil. Bu yüzden mum, kıvılcımdaki gerginliği geri dönüştürdüğü için görülebilir.

Kıvılcım ne kadar iyi olacak?Elektrotlar arasında yaratılan, kalite gibi parametreler ve çalışma karışımının yanabileceği hız da bağlı olacaktır. Söylemeye gerek yok, bu arabanın gücünü ve yakıt tüketimini belirler.

Kıvılcım yetersiz ise ve olabilirİki elektrot arasındaki yanlış boşluk nedeniyle, yakıtın parçası, dedikleri gibi borunun içine uçacak ve çalışma yapılmayacaktır. Bu bölümün hatası ile bile, yanlış ateşleme var. Bunun nedeni, yalıtım tabakasındaki hasar veya bütünlük kaybından kaynaklanmaktadır.

Bujilerin değiştirilmesi ("Gazelle 405")herhangi bir motor için ZMZ eksik kıvılcım ile sorunu çözmeye yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, farklı üreticiler belirli çalışma koşulları için hesaplanan modeller üretir. Bir motorda, ilgili modelin yeni parçaları bir dizi iyi çalışabilir. Ancak başka bir kıvılcım zayıf olabilir, bu da yakıtın yanma kalitesini etkileyecektir.

Bujinin ("Gazelle Business") değiştirilmesi gerektiğinde,

Yani, arıza semptomlarla belirlenir. Bu nedenle, güç ünitesi düzgün şekilde başlamazsa ve başlatma işlemi zorlukla geçerse, bu, değiştirme gereksinimi hakkında bir işarettir.

Sıklıkla ortaya çıkan başka bir semptomZMZ-405, 406 ve UMP-4216 agregaları. Makine seğirme yapabilir ve motorun itmesi ve gücü önemli ölçüde azalır. Önemli ölçüde artan yakıt tüketimi, yüksek karbon dioksit içeriği olan egzoz gazları, zayıf dinamikler - bunların hepsi de yerini alacak sinyallerdir.

Zamanında sahibi sahibi dikkat ederseBu belirtiler, sorun basit bir mum değişimi ile çözülebilir. Hiçbir şey yapmazsan sonuç üzücü olur. Silindirlerde patlama olabilir. Silindirin içinde kalan bir patlama şarjını tetikleyebilen bir şok dalgası eşlik edecektir. Sonuç olarak motor gücü kaybedecek, krank mili büyük ölçüde çubukların ve pistonların bağlanmasına neden olacaktır.bujili 4216 Küçük detaylar yanıyor.

Ne zaman değişmeli?

Ticari kamyon veri üreticisiTeknik dokümantasyon, "Gazelle" üzerindeki bujinin (406 motor, 405 veya bu arabalardaki herhangi bir başka) 30-50 bin km sonra değiştirilmesi gerektiğini göstermektedir.

Elemanların çalışma süresi setine bağlıdırçeşitli faktörler. Bu ve yakıt kalitesi, doğru ateşleme ayarı, kablolamanın bütünlüğü ve durumu, ayrıca gövdedeki arızaların yokluğu.

Mumların durumunu kontrol etmek: renk her şeyi anlatır

Bu detay sürücü ile öfkelenmedişaka, koşulu düzenli olarak denetlemelisin. Bu yüzden, kapağın rengi motordaki arızaları tanımlamaya yardımcı olacaktır. Araçtaki ateşleme doğru şekilde kurulursa ve motor yüksek kaliteli benzinle çalıştırılırsa, toplumun rengi açık kahverengi olacaktır.

Siyah ise, o zaman ihmaller olabilirkablolama veya ateşleme sistemindeki bazı sorunlar nedeniyle kıvılcımlar. Fakat aynı zamanda gıda sistemindeki sorunları da gösterebilir. Yalıtım elemanında turuncu bir kayış gözlenirse, parça sıkılığını yitirmiş, bu nedenle hemen bir değiştirme gerekmiştir.

Mumlar nasıl test edilir?

Parçaların görsel denetim sürecinde deonların çalışabilirliğini kontrol etmek için tavsiye edilir. Farklı baskılar altında kıvılcımı kontrol etmenizi sağlayan özel stantlar kullanarak çalışmalarının rahat ve etkili kontrolü.buji ceylanın değiştirilmesi Böyle bir stand yoksa, bir mum kaldırabilirsinizdaha sonra yüksek voltaj telinin ucuna bağlayın ve toprağa bağlı olan elemente dokunun. Daha sonra kontak başlatılır. Burada marş motorunu krank milini kranklamak için birkaç kez vermek gerekir. Sonuç olarak, parlak mor renkte kıvılcım oluşması gerekir. Zayıfsa ve rengi soluksa, bu durum parçanın kendisinde bir sorun olduğunu gösterir ve bujinin değiştirilmesi gerekebilir.

"Gazelle" ve normal mumlar

Yani, "Gazelle" uzun bir iş parçacığı ile mum kullanır. Tasarımda - orta elektrot, seramik yalıtkan, etek ve yan elektrot.bujiler araba seçimi ceylan Modern bir detay diğerlerini içerebiliröğeleri. "Gazel" 405 üzerindeki bujinin değiştirilmesi (motor Euro-2), A14BP işaretli analoglarda mümkündür. Bu yerli bir seçenektir. A14DBP modelini de kullanabilirsiniz.

"Gazelle" için mumların özellikleri

Ana özellik iki arasındaki boşluktur.elektrotlar. 0,8 mm olmalıdır. Bir diğeri de kızdırma numarası. Bu nedenle, buji ("Gazelle" 406 veya 405 dahil) fişinin iniş hızının az olduğu hafif mühendislik motorlarında kullanılması önerilir. VAZ'tan "Gazelle'ye" gelen mumlar sadece uymuyor. Artan boşluklar var. 1 mm'dir. Calibre numarası 17'dir. Onlarla yanlış ve istikrarsız bir çalışma olacaktır.

Popüler yabancı benzerleri

Alman bujileri "Gazelle" (405 motor)Özetle "iyi. Ayrıca 406 üniteye de sığarlar. Popüler markalar arasında W8D ve WR8D modelleri ile Bosch ürünleri, Brisk LR17Y veya LR17YC ürünleri bulunmaktadır. Ayrıca "Gazelle" için mumlar Champion tarafından üretilmektedir - bunlar NR11Y ve NR11YC modelleridir. Bir başka popüler marka ise NGK. Bu motorlar için bu model uygun modeller BPR5E ve BPR5ES'dir.bujili 406 kıvılcım Denso ayrıca iki model sunuyor: W16EXP ve W16EXP-U.

Bujiye (Gazelle 4216) ihtiyacınız varsa, sunulan tüm markalar ve modeller de bu motora uyum sağlayacaktır. Esas olan, modelin uzun bir ipliği olmasıdır.

ZMZ-405 ve 406 için parçaların değiştirilmesi

Bu ciddi bir araç veya beceri gerektirmeyen basit bir işlemdir.bujiler gazelle 405 motoru Mum anahtarı kullanılacaktır. Tornavidaya müdahale etmeyin. Her şeyden önce, yüksek gerilim kabloları her mumun uçlarından ayrılır. Telin çekilmesiyle, özellikle de büyük çaba ile çıkarılması önerilmez. Sadece mühürler çıkarılır. Aksi halde, zırhlı arabayı kıracaksın. Ve onların maliyeti, mumlardan çok daha yüksektir.

Koltukta, uç özel tapalarda tutulur. Sökmek için, fiş bir tornavida ile delinir. O zaman ipucunu kendiniz çekmelisiniz.

Bir mumu sökmeden önce, çevreyi kontrol etmelisiniz.406 ceylan motorunda bujiler Çeşitli çöp veya kirler olabilir - yüzey iyice temizlenmelidir. Bundan sonra elemanları sökmeye başlayabilirsiniz.

Sadece yeni parçaları yerine vidalamak için kalır.demonte. Uygun bujileri bulmak mümkün değilse, araba "Gazelle" ile seçim seçimi kolaylaştıracaktır. Montajdan önce bujinin bir sızdırmazlık halkasının varlığı kontrol edilir. Ayrıca bir temas somununun varlığına bakın. Varsa, eski olandan kaldırılır. Değiştirme işlemi sürekli olarak yapılmalıdır. UMZ-4216 motorlarındaki mumların değiştirilmesi prosedürü aynıdır ve ZMZ'nin motorlarından farklı değildir.

Bu nedenle, bu eşyaların ticari araçlarda nasıl değiştirileceğini öğrendik "Gazelle".

Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 2019

Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 2019

Related news

 • Kilo Vermenin En Kolay Yolu
 • Nişan Şerbeti Nasıl Yapılır
 • 50 Yaş üzerindeki kadınlar için en iyi makyaj ipuçları
 • Bir çocuğun boğazındaki uçuklar: nasıl tedavi edilir, nedenleri, belirtileri. Herpes enfeksiyonu
 • Sarkaç: Çocukluğumu Ararken

 • Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 33

  Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216


  Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 70

  Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 39

  Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 82

  Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 37

  Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 50

  Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 2

  Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 41

  Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 77

  Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 34

  Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 33

  Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 45

  Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 44

  Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 64

  Bujinin değiştirilmesi: Gazelle 405, 406, 4216 22