Bu sendrom kadınları vuruyor 2019

Bu sendrom kadınları vuruyor 2019
Bu sendrom kadınları vuruyor


Bu sendrom kadınları vuruyor!

Çok sayıda kist içeren yumurtalık anlamına gelen polikistik over sendromu, kadınları tepeden tırnağa hasta ediyor.

Takvim’de yer alan habere göreMedicana Anne Çocuk Merkezi Kadın Hastalıklar ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Can Şener,“Bu sendromun mutlaka tedavi edilmesi şart”diyor.

Dr. Can Şener, polikistik over sendromunun yol açtığı rahatsızlıkları ise şöyle anlatıyor:“Adet düzensizliği, kısırlık, aşırı tüylenme, saç dökülmesi, aşırı kilo alımı, cilt problemleri, depresyon, öğün arası açlık hissi, boyun, kasık ve koltuk altında lekelenme olabilir…”

Polikistik over sendromu; santral sinir sistemi, hipofiz bezi, yumurtalıklar, böbreküstü bezi ve diğer dokular arasındaki etkileşimlerin bozulmasına bağlı olarak; üreme çağındaki kadınlarda en sık ortaya çıkan endokrin bozukluktur. Kronik seyreden ve kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen bir hastalıktır. Başlatıcı faktör veya faktörler henüz tam olarak anlaşılamamakla beraber; genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi ile ortaya çıkmış bir hastalık olarak değerlendirilebilir.

Polikistik over sendromunun en önemli belirtileri nedir?

Tipik polikistik overler (Çok sayıda kist içeren over dokusu), uzun süre yumurtlama olmaması  sonrasında oluşmaktadır. Normal kadınların %25 kadarında polikistik overin tipik ultrasonografi bulguları (overlerde inci tanesi gibi dizilmiş follikül kistleri) görülmektedir. Doğum kontrol hapı kullanan kadınların %14’ünde de bu ultrasonografik bulgu izlenmiştir. Bu durumda sadece polikistik over görüntüsü tanı koymada yeterli değildir. Uzun süre yumurtlamanın olmaması şu tablolara neden olabilir:

  1. Kısırlık
  2. Adet düzensizliği
  3. Tüylenme artışı, saç dökülmesi ve akne (sivilce)
  4. Rahim kanseri ve muhtemel meme kanseri riskinde artış
  5. Kalp-damar hastalıkları riskinde artış
  6. İnsülin artışı mevcut olan kadınlarda şeker hastalığı riskinde artış

Adet düzensizliği görülüyor

Hastaların başvuru sebebi, sıklıkla adet görmeye başladıkları dönemden itibaren başlayan adet düzensizlikleridir. Adet düzensizliği, adet aralarının 35 günden uzun olması veya yılda 10’dan az adet görme şeklindedir. Hastalığın yakınma ve bulguları kişiden kişiye çok farklıdır ve zaman içinde değişim gösterir.

Polikistik over sendromu bulunan kadınlarda uzun dönemde;şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları ile rahim kanseri görülebilir. Polikistik over sendromu  neden olduğu şikayetler ve ileride oluşabilecek sağlık problemleri açısından  düzenli kontrol altında olunması gereken bir hastalıktır.

Yaşam tarzınızda değişiklik yapın

Polikistik over sendromu aslında anne karnında başlar. Bu durum tutumlu genler hipotezi ile açıklanır. Bu kişilerde anne karnında bebek iken gelişme geriliği görülür. Anne karnında besinlerden ve enerjiden yoksun kalan bebek, doğduktan sonra bu yoksunluk ortadan kalktığında bunları vücudu tutumlu kullanmaya başlar ve biriktirme alışkanlığı ortaya çıkar. Bu sebeple obezite görülür. Tedavide kilo kontrolü birinci basamaktır.

Bu sendrom kadınları vuruyor 2019

Bu sendrom kadınları vuruyor 2019

Related news Bu sendrom kadınları vuruyorBu sendrom kadınları vuruyor


Bu sendrom kadınları vuruyor


Bu sendrom kadınları vuruyor


Bu sendrom kadınları vuruyor


Bu sendrom kadınları vuruyor