Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 2019

Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 2019
21.08.2019

Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 86

Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. "Bordeaux" markasının en iyi markaları

Fransızlar Romalılara bir şarap kültürünü dayattı.VI yüzyılda. MÖ. e. Ateş ve kılıç ile Gaulleri bir asma yapmaya zorladılar. 500 yıl sonra Romalılar, tüm imparatorluk ticaretine tehdit oluşturduğu için Gaul'deki tüm bağları yok ettiler. Bu asil içki için sadece halkın sevdiği şey zaten imkânsızdı, baştan başladı. Şimdiye kadar Fransa şarapları bir model, diğer tüm ülkelerin uzmanları buna benzer. Bu yazıda Bordeaux şaraplarını tanımlayacağız, tarihleri ​​hakkında daha fazla bilgi edineceğiz, sınıflamayı ve diğer konuları değerlendireceğiz.şarap bordeaux

Sonra, en ünlü Fransız şarap bölgelerinden bahsedelim.

bordo şarabı

Bordeaux en eski bölge. Atlantik kıyısında ılıman iklimdedir. Bordo'nun kırmızı şarabı kaliteli bir dünya standardıdır. Şarap üretimi için başta 4 üzüm çeşidi kullanılır: Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc ve Malbec. Maliyet, üreticinin ne kadar prestijli olduğu, hasat ve yaşlanma yılı olduğuna bağlıdır, çünkü bu alanda üzüm olgunlaşma ve büyüme için uygun şartlar her zaman oluşmaz.

Bölge birkaç isimlendirmeye bölünmüştür,Bunların en ünlüleri: Yerçekimi, Medoc, Sauternes ve Saint-Emilion. Tarihsel olarak, Bordo'daki kırmızı şarap esas olarak Château adlı küçük özel çiftliklerden satışa sunulmaktadır. Atalarının geleneklerini takip ederler ve ürünlerinin kalitesini yakından izlerler.

markalar:

 • Chateau Briot;
 • Chateau Bellevue la Mongie;
 • Chateau Marjosse;
 • Chateau Cavale Blanche;
 • Chateau Memoire.

Burgonya

Burgonya, içinde şarap yetiştiren bir bölgedir.Fransa'nın doğu kesiminde toplam uzunluğu yaklaşık 200 km'dir. Yaklaşık yüz adından oluşur. Burada çoğunlukla Aligote ve Chardonnay üzümleri ekilmektedir. Değişen iklim ve heterojen topraklardan dolayı, beyaz Burgonya şarapları çok çeşitli lezzetleriyle biliniyor. En prestijli şarap imalathaneleri: Ot-Cat, Cat ve Chablis, Chalonna ve Maconne.

şampanya

Şampanya, köpüklü şarapların ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölge Fransa'nın güneyindeki Lüksemburg ve Belçika sınırına yakın bir konumdadır. İçki mucidi, ilk kez çift fermantasyona maruz bırakılan Pierre Perignon (Benedictine rahip).

Şampanya pembe ve beyaz köpüklü şaraplar üretmektedir. Bu durumda, iki kırmızı Pinot Meunier ve Pinot Noir çeşidi ve beyaz Chardonnay üzümleri kullanılır.

Beaujolais

Beaujolais Lyon yakınlarında küçük bir bölge,kıtasal soğuk iklimde yer almaktadır. Şarap üreticileri Gamaye adında sadece bir çeşit üzüm kullanırlar. Doğal koşullar nedeniyle, Beaujolais şarabı uzun süre saklanamaz. Kasım ayının 3. Perşembe günü aynı yılın hasatında açılır ve bahar ayına kadar içilir. Aynı zamanda Fransızlar yarattı ve daha sonra ustaca "Beaujolais Nouveau" - genç bir şarap tatili yaptı. Şimdi tüm gezegende kutlanıyor.bordeaux gelen kırmızı şarap

Terroir Bordeaux

Şaşırtıcı derecede güneybatıFransa'nın bir kısmı veya daha doğrusu Atlantik kıyısında, Bordeaux Gironde'nin tüm bölümünün topraklarını işgal eder. Nehir Bordo'dan akıyor. Dordogne, Garonne ve çeşitli küçük perçinler. Bu, doğal olarak sayısız bölgesel üzüm bağlarının sürekli nem ihtiyacını karşılar.

Iklim

Bordeaux iklimi temperli:

 • Gironde'nin ağzı ve su yollarının varlığı;
 • Körfez Deresi'nin ılık okyanus akıntısının etkisi, havayı düzenleyen ve bölgedeki havayı ısınan;
 • Batı'dan gelen rüzgarlara karşı mükemmel bir savunma görevi gören göl ormanları.

Toprak çeşitliliği

Gironde ağzında ve Garonne'un sol kıyısındaToprak, esas olarak, Garonne tarafından depolanan taşlı kumdur. Bu tür taşlı topraklar (çakıl, çakıl taşları, kum) ısıyı iyi bir şekilde biriktirir ve üzüm suyunun en iyi şekilde olgunlaşmasına yardımcı olur. Dordogne ve Garonne toprakları arasında çoğunlukla killi-kalkerlidir. hepsi yağmur korumak için özelliklere sahip - kireç, kil, kayalık kum, kum: Bu durumda, Dordogne sağ kıyısında, farklı kompozisyon toprakların çok büyük bir palet bulabilirsiniz. Sonuç olarak, bağ sürekli olarak çok fazla nem alır.

Bordeaux: Rakamlarla ilgili istatistikler

Genel olarak, yerel üzüm bağları yaklaşık 120 bin hektardır. Bordeaux, ülkenin en büyük şarap bölgesidir. Üzüm bağlarının% 11'i beyaz üzüm çeşitleri,% 89'u - kırmızı çeşitleridir.

Bordeaux'da her yıl yaklaşık 6 milyonhectoliters şarap. Tüm dünyada kuru, beyaz kırmızı, rosy Bordeaux şarapları, köpüklü, tatlı beyaz içecekler. 2007 yılında yerel şarap satışları 3,4 milyar avroyla 760 milyon şişeye ulaştı. Aynı zamanda, şarapların% 67'si doğrudan Fransa'da tüketilmekte ve geri kalan% 33'ü ihraç edilmektedir.pembe şarap bordeaux

Şarap yapımı bölgeleri

Bölgenin başlıca şarap bölgeleri:

 1. Barsac ve Sauternes (Barsac, Sauternes) - üretilen şarap "Bordeaux" beyaz kuru, tatlı.
 2. Grav ve Medoc (Graves, Medoc). Üzüm bağları, Garonne nehrinin sol kıyısında bulunmaktadır.
 3. Libourne (Libournais) - Pomrol, Saint Emilion, Fronsac, yanı sıra onların arkadaşları. Üzüm bağları Dordogne Nehri'nin sağ kıyısındadır.
 4. Antre de Mer - üzüm bağları Dordogne ve Garonne nehirleri arasında yer almaktadır. Bunlardan beyaz şarap "Bordeaux" elde edilir.
 5. Cote de Bordeaux. Üzüm bağları Garonne, Dordogne ve Gironde kıyılarında bulunmaktadır.
 6. Bordeaux ve Bordeaux Superior (Bordeaux Superior, Bordeaux). Bu üzüm bağları bölgeye yayılmıştır.

öykü

Fransız şarap "Bordeaux" yeterince varilginç bir hikaye. Burada şarap yapımının tarihi yaklaşık 2 bin yıldır. Galya'nın güneybatı kesiminde, Aquitaine'de yaşayan kabile Bituringi, Biturika denilen neme dayanıklı bir üzüm çeşididir. Ünlü Bordeaux Cabernet Sauvignon'un atası olarak kabul edilir. Biligues'in ana şehri Burdigala idi - bugün Bordeaux. Gelecekte, Romalılar, şarap yapımı için yeni bilgiler getirmişti ve Gallic şarabı çok geçmeden İtalyan üzüm bağlarının en iyi ürünleri ile rekabet etmeye başladı.

1152'de Aquitaine Düşesi ve Henry IIPlantagenet evlendi ve önümüzdeki üç yüz yıl için bu bölge, İngiltere'nin tamamı için ana şarap tedarikçisi olarak kaderini önceden belirleyen İngiliz vilayeti oldu. Yüz Yıl Savaşı nedeniyle, müreffeh ticaret ilişkileri kesintiye uğradı ve 1453'te Castillon savaşından sonra, Aquitaine Fransa'ya döndü.

XIX yüzyılın aktif ekonomik gelişimi ile ünlüdürBordo. Bölgenin şarapları yeni kalite standartlarına göre değerlendirilmeye başlandı. Üreticilerine maddi maddi avantajları olduğu için büyük talep görüyorlardı. Şarapların meşhur sınıflandırması 1855'te Bordeaux'da kabul edildi. Bugün hala şaraplar yargılanıyor.

Bordo'da şaraplarÇok yıllı bir değerlendirmeye dayanan ve sadece istikrarlı bir kalite, içeceğin genel hiyerarşisindeki yerini garanti etti. Dolayısıyla, bu listeye girmek için ekonominin tek ölçütü, ürünlerinin yüksek kalitesi ve uzun yıllara dayanan tecrübesi ile onaylanmış yüksek kaliteli bir ürün üretme konusundaki sürekli kabiliyetiydi.şarap bordeaux sınıflandırması

Bordeaux şarapları: sınıflandırma

İlk resmi sınıflandırmaNisan 1855 Napolyon kararnamesi ile III. Bu, Paris'te düzenlenen Dünya Sergisi'nde şarapları sunmak için yapıldı. Bordo'da Ticaret Odası, Bordeaux Borsası altında yer alan "Ticari Arabulucular Sendikası" nın sınıflandırılmasını devreye aldı. Daha sonra, uzun yılların deneyimine dayanacak olan bir şarap sınıfının yaratılması görevi vardı. Terörün kalitesini ve hak ettiği şöhreti yansıtıyordu. Sınıflandırma 60 tür kırmızı şarap içerir.

Çok popüler oldu. Bu durumda, Büyük Cru beş sınıflarını kapsamaktadır onun tarafından kurulan hiyerarşi, uzak tamamen profesyonel çevreler ötesinde kabul edilmiştir. varlığını 150'den fazla yıl için, bu sınıflandırma yalnızca bir değişime uğramıştır: En iyi Grand Cru Château Mouton Rothschild 1973 yılında var biri.

Şarap "Bordeaux" kırmızı kuru, ilk dahilSınıflandırma, sadece Garonne'un sol sahilinden çıktı, çünkü piyasaya hâkim oldu. Buna ek olarak, Dordogne'nin sağ kıyısında, Libourne'de, Bölgesel Ticaret Odası yoktu - sadece 1910 yılında kuruldu.

Birinci ve ikinci şaraplar

Birincisi prestijli içecekler,en eski asmalardan üretilmiştir. Yaşlanma ve güçlü bir tanen yapısı için büyük bir potansiyele sahiptir. Bordeaux'da şarap üretiyorlar ve ikincisi - daha hafif ve meyvemsi bir karaktere sahipken, genç üzüm bağlarından elde edilen üzümlerden üretiliyorlar. Genç yaşlarda tüketilebilirler.

Üzüm çeşitleri

Şaraplar "Bordo", çeşitli üzüm türlerinin montajı nedeniyle doğarlar. Beyaz çeşitleri: Üzüm bağlarının toplam alanının% 11'i. Kırmızı çeşitleri: Toplam üzüm bağlarının% 89'u.Fransız bordo şarap

Merlot

Oluşan en büyük alanı işgal eder.Bölgenin kırmızı üzüm bağlarını işgal eden toprakların% 62'si. Bu erken olgunlaşma türü, nemli toprakları çok fazla kil ile sever ve Pomorle ve Saint-Emilion'da iyi hissettirir. Şarapta dolgunluk, arıtma ve renk getiriyor. Bu çeşitlilikteki şaraplar yumuşaktır, Cabernet şaraplarından daha hızlı bir tada sahip olurlar ve aynı zamanda odunsu ve "vahşi" tatlar elde ederler.

Cabernet Sauvignon

Daha sonra çeşitliGrave ve Medoc içeren kumlarda yaygın olan sıcak ve kuru topraklara en iyi şekilde uyar. Ortaya çıkan şaraplar, uzun süre saklandıktan sonra yumuşatılmış ve bir tart, güçlü tadı olan, biber ve kırmızı meyvelerin aromalarıyla işaretlenir.

Cabernet Frangı

Esas olarak, Saint-Emilion'da yetiştirilmektedir. Bölgenin sakinleri Bush diyorlar. Böğürtlen, en yoğun, daha güçlü en güzel kokulu şaraplar üretir.

Diğer kırmızı üzüm çeşitleri: Cote (veya Malbec), Carmen ve Petit Verdot.

Semillon

Ağırlıklı olarak bölgelerde bulunurbeyaz tatlı şaraplar üretin: Barsac, Sauternes, Saint Croix du Mont, asil kalıpların (veya botrytis cinerere mantarlarının) yaşam koşullarının olduğu yerler. Bu tatlı şaraplar, altın rengi, tatlı, sulu ve zarif bir tadı vardır.Bordeaux şarap beyaz kuru

Sauvignon Blanc

Bu çeşitlilik muazzam bir aromatik potansiyele sahiptir. Üzerinden gelen kuru beyaz şaraplar tadı keskin ve taze, bir siyah frenk üzümü ve bir kutu böbreklerin muazzam aroma ile belirtilir.

Muscadelle

Bu üzüm çeşidi kil toprakları seçer,çürümeye karşı dayanıklıdır. Bu çeşitten yapılan beyaz şaraplar, çiçek aroması, tadın yuvarlaklığı ve düşük asitliği ile karakterize edilir.

Diğer yaygın beyaz üzümler Uni Blanc, Merlot Blanc ve Colombar'dır.

Bordeaux'da Vintage

Bölgenin elverişli coğrafi konumugezegenin diğer şarap üreten bölgeleriyle karşılaştırırsak, iklimin farklı dönemlerdeki yüksek değişkenliğini belirler. Bu üreticiler, mahsulün kalitesini etkileyebilecek faktörlerin etkisini dikkatle değerlendirmek için en iyi teşviktir ve aynı zamanda zor bir yılın olası sonuçlarını en aza indirgemek için şaraphane ve üzüm bağlarında da uygun şekilde çalışır.

Winemaker'ın durumu izlemesi gerekiyor.Doğru zamanda doğru kararı almak. Her bir vintage tanımı gereği benzersizdir. Sonuç olarak, yıllık olarak şaraplar yaşlanma ve çeşitli özellikler için potansiyele sahiptir.Bordeaux şarap kırmızı kuru

Şarap "Bordeaux": yorumlar

Tabii ki, şarap hakkında olumsuz yorumlar bulamıyorBordeaux bölgesi. Bu, ürünün yüksek maliyetine dokunabilir mi. Ancak, bulduğumuz gibi bunun için sebepler var. Kaliteli şarapların hayranları, yerel içkilerin enfes, tart tadı, zengin aromaları ve şık buketleriyle dikkat çekmektedir. Birileri zaten her yere giden genç şarabın kutlamalarına aşık olmuş ve aynı zamanda, en iyi üzümlerin kaliteli çeşitlerinden taze, sadece fermente edilmiş bir içeceğin çarpıcı tatlarını da yaşamaktadır.

Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 2019

Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 2019

Related news

 • Kediler için isimler: doğru seçimi yapma
 • Artroz nasıl tedavi edilir: doktorların deneyiminden
 • Oktay Usta Avakado Salatası Videosu
 • Trump Vakfı, 2019daki başkanlık seçimlerinde yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle kapatılıyor
 • Rosoboronexporttan, Türkiyeye S-400 teslimatının öne alınması hakkında açıklama

 • Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 71

  Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları


  Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 70

  Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 49

  Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 48

  Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 92

  Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 70

  Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 65

  Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 17

  Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 51

  Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 65

  Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 43

  Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 86

  Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 50

  Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 15

  Bordeaux bölgesi, şaraplar: sınıflandırma ve açıklama. Bordeaux markasının en iyi markaları 99