Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler

Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler


Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler 59 25.02.2019, 21:19

Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler

Mali durum teşhisiişletme finansal yönetimin çok önemli bir aşamasındadır. Firmanın sorunlarını belirlemek için, mevcut durumu değerlendirmenize izin veren bir dizi göstergeyi analiz etmeniz gerekir. Hesaplama, finansal istikrar göstergelerine ve likidite düzeylerine, ayrıca karlılık düzeylerine ve işletmenin çeşitli kaynaklarının devir hızına tabidir.

Likidite analizi,sadece bilançonun göstergelerini kullanarak, çok tecrübeli olmayan finansal yöneticiler için bile, bu analiz türünün basitliği ve erişilebilirliği anlamına gelir. Likidite dengesinin hazırlanmasından sonra şirket bilançosunun likiditesi konusunda bir sonuç alınabilir. İşletmenin bir bütün olarak likiditesini değerlendirmek için likidite oranlarını hesaplamak gerekir. Onlarla daha ayrıntılı olarak konuşalım.

Birinci faktör toplamlikidite. Onun hesaplamaları, bilançonun beşinci bölümünde yer alan kısa vadeli borçların değerine, şirketin cari varlıklarının toplam büyüklüğüdür. Toplam likidite göstergesi, şirketin mevcut varlıkları bu amaçlarla yönlendirerek en acil borcunu ödeyebilme yeteneğini göstermektedir; bu da doğal olarak, mevcut olmayan varlıklardan daha fazla likiddir. Ekonomik literatürde "mevcut likidite göstergesi" veya "toplam kapsam oranı" adlarını bulabilir, ancak bunlar aynı şeyi ifade eder.

Bu gösterge için değerler var,bunlar normal kabul edilir. Alt limit, likidite ihtiyacını belirleyen 1 değeridir. Başka bir deyişle, kısa vadeli yükümlülükleri karşılamak için cari varlıklar yeterli olmalıdır. Toplam likidite oranı 2'yi aşarsa, o zaman şirketin cari varlıkları yönetmek konusunda verimsiz bir politikası var demektir.

Yukarıdaki değer aralığı şu şekildedir:genel kabul görmüş ancak belirli bir işletmenin gereksinimlerine ve özelliklerine karşılık gelmeyebilir. Normun daha doğru bir şekilde tanımlanması için aşağıdaki hesaplama gereklidir: Rezerv oranının tutarını ve kısa vadeli borçların değerini aynı miktarda kısa vadeli borçların oranında bölün. dikkate hesaplanan standart genel likidite şirketin imhası konusunda alacaklıların iddiaları karşılamak için dönen varlıkların yönü operasyonlarını sürdürmek için gerekli olan minimum rezervleri kalacaktır gerçeği.

Diğer likidite rasyoları hesaplanırsadece daha fazla ve daha fazla likit varlık kullanarak. Örneğin, ara kapsama faktörünü hesaplarken, en az likit varlık olan yedekler hesaplamadan çıkarılır. Bu gösterge aynı zamanda birden büyük olmalı ve üstten açıkça toplam kapsam faktörünün değeri ile sınırlıdır.

Katsayı formülündeki fraksiyonun paydamutlak likidite sadece en likit varlıklardır - kısa vadeli yatırımlar ve para. Bir teşebbüsün en likit varlıklardan kurtarabileceği acil borç miktarını tahmin ediyor. Yüzde bu değer 20 ila 25 aralığında olmalıdır. Ancak, modern Rusya işletmelerinde böyle bir seviyeye erişilememektedir.

Diğer şeylerin yanı sıra, değeri hesaplayabilirsinizStokların mobilizasyonunda likidite. Böylece, tüm rezervlerini satması durumunda, kuruluşun ne kadar kısa vadeli borçlar ödeyeceği kararlaştırılacaktır. Genel olarak bu payın% 50'den% 70'e kadar olması gerektiği kabul edilir.

Herhangi bir göstergenin normal sınırların ötesine geçmesi durumunda, finans yöneticisi durumu iyileştirebilecek bazı kararlar vermelidir.

Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler

Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler

Related news

 • Yarım Kollu Ajur Örnekli Mini Hırka
 • Paleo Diyetinin Yan Etkileri Nelerdir Tıklayınız
 • Krasnoselskayadaki Tüm Azizler Kilisesi: iletişim bilgileri, kilise hizmetleri, tapınaklar, tarih
 • Mor Menekşe Mutfak Havlusu Modeli Yapılışı Anlatımlı Videolu
 • Bu meslekler bitiyor
 • Acun Ilıcalı ve Şeyma Subaşı Boşandı Acun Ilıcalı’dan İlk Açıklama

 • Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler 29

  Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler


  Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler 6

  Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler 40

  Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler 47

  Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler 100

  Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler 54

  Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler 55

  Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler 2

  Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler 5

  Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler 8

  Bir şirketin likiditesini değerlendirmek için genel likidite endeksi ve diğer kriterler 37