Bir hipotez nedir TürleriBir hipotez nedir Türleri
Bir hipotez nedir Türleri

Bir hipotez nedir? Türleri

Yaşamın her alanında - bilimden her güne - bizcehaletten bilgiye geçiyor, çeşitli fenomenleri kavramak ve birbirleriyle bağlantı kuruyoruz. Bu süreç içerisinde varsayımlar yapar, hipotezler oluştururuz. Onlar yanlış olduğu ortaya çıkabilir, ancak gerçeğe giderek ve bilgimizin seviyesini yükselterek haklı olabilirler. Öyleyse bir hipotez nedir?

hipotez nedirDers kitaplarının açıkladığı gibi, hipotezVarsayım, çoğu zaman bilimsel olarak askıya alınmış bir durumda olan bilim dalında. Yani reddedilemez ya da onaylanamaz. Hipotezler, herhangi bir doğal fenomen arasındaki nedenleri, etkileri, bağlantıları içerebilir, zihinsel aktiviteyle veya toplumun yaşamıyla ilgili olabilir.

Bir hipotezin ne olduğu hakkında konuşmak, buna değerGenelliğinin derecesi üzerinde durmak. Bu faktöre göre, tüm varsayımlar genel ve özel olanlara ayrılabilir. Kısacası, genel bir hipotez belirleme amacı, bekar, ama bir bütün sınıfın, herhangi bir fenomenin nedenleri ve yasaları için bilimsel bir gerekçe sağlamaktır. Böyle bir varsayımın bir örneği, tüm maddelerin atomlardan veya göksel nesnelerin ortaya çıkmasıyla ilgili bir teoriden oluşmasıdır. Bu önemli hipotezler, kanıt olmaları koşuluyla, bilimsel teorilerdir, ayrıca tüm dünya biliminin gelişiminde önemli bir rol oynarlar.

bilimsel hipotezÖzel hipotezler nesneleri vegenel diziden tanımlanan olaylar. Kazılar sırasında bu tür birçok varsayım sosyal çalışmalarda veya arkeolojide yapılmaktadır. Ayrıca, kökenin özünü ve somut gerçeklerin ve belirli olayların nedenlerini kanıtlayan izole hipotezler de vardır. Bunun çarpıcı bir örneği, doktorun çalışması olabilir: belirli bir hastanın tedavisi sırasında, tedavi rejimini atamak ve ayarlamak için tek bir hipotez ortaya koyar.

Hukukta, bilimsel hipotez çoğu keztek başına uzak. Bireysel olguları açıklamak için yaklaşım, vakalar, meydana gelen durumların bütünlüğü birkaç taraftan yapılabilir. Kökte çeşitli hipotezler versiyon olarak adlandırılır. Onlar da genel ve özeldir.

Hipotezi kanıtlamak çok önemli değil, tek ya daGenel olarak, insanlar araştırmalarının her aşamasında bir dizi varsayım yaparlar. Bu varsayımlar şartlıdır, verileri daha uygun değerlendirmek için gruplamak ve sistemleştirmeye yardımcı olur. İşçiler denir. Görünüşe göre, çalışma hipotezi soruşturma altındaki olgunun gerçek nedenlerini ve düzenliliğini açıklığa kavuşturmak istememektedir, ancak sadece yardımcı bir unsur olarak kabul edilmektedir.

çalışma hipoteziBu, hipotez nedir, anlamaya ve şimdionay veya retutation hakkında konuşalım. Herhangi bir varsayımı onaylamak için iki yol vardır: doğrudan ve dolaylı. Birincisinde, hipotezin sonuçlarını çıkaran ve bunları doğrulayan her türlü deneyde muazzam bir rol oynar. Hipotezin kanıtının bütün başarısı, hedefin doğru olarak belirlenmesine ve deney sürecinin yetkin planlamasına bağlıdır. Dolaylı yol tüm sahte hipotezlerin reddedilmesidir, bunun sonucu olarak sadece bir tane var - tek doğru olanı.

Hipotezlerin reddedilmesine gelince, buradaher şey basit: sonuçlarını çürütmelisin, gerçekte bir yerlerinin olmadığını kanıtla. Son başarı, biri hipotezin sonuçlarına temel olarak aykırı olan gerçekleri, nedenleri veya etkileri keşfederse başarılabilir.

Hepsi bu kadar. Şimdi bir hipotezin ne olduğunu, nasıl inşa edildiğini, doğrulandığını ve çürütüleceğini biliyorsunuz. Mantığa eşlik etsin!

Bir hipotez nedir TürleriBir hipotez nedir Türleri

Related news

 • Gün ışığı lambası: Avantaj ve özellikleri
 • Saçlarınızın uzamasını istiyorsanız bunları yapın
 • Ureaplasma bakterileri. Ne oldu
 • Dışa dönük kimdir: sosyolojiden bir görünüm
 • Lermontovun eserinde şairin ve şiirin teması. Lermontovun şiir hakkındaki şiiri

 • Bir hipotez nedir Türleri

  Bir hipotez nedir Türleri


  Bir hipotez nedir Türleri

  Bir hipotez nedir Türleri

  Bir hipotez nedir Türleri

  Bir hipotez nedir Türleri

  Bir hipotez nedir Türleri

  Bir hipotez nedir Türleri

  Bir hipotez nedir Türleri

  Bir hipotez nedir Türleri

  Bir hipotez nedir Türleri

  Bir hipotez nedir Türleri