Ayak Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Mantarına Kesin Çözüm


Ayak Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Mantarına Kesin Çözüm

Ayak Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Mantarına Kesin Çözüm

ayak mantarına kesin çözüm

ayak mantarına kesin çözüm

Mantar bir çeşit cilt enfeksiyonudur. Genellikle ayaklarda görülür. Ayak mantarının temel nedeni ayağın nemli ve havasız kalmasıdır. Bulaşıcı bir hastalıktır. Aynı çorap ya da ayakkabının kullanılması ile bir kişiden diğerine kolaylıkla geçebilir. Mantar tedavisinde ayakları kuru ve temiz tutmak çok önemlidir. Ayak mantarı için ilaç tedavisinin yanı sıra bitkisel çözümler de uygulanabilir.

Ayak mantarı için bitkisel çözümler

1. Ayakların hava alması:

Mantar tedavisinde ilk önemli nokta ayakların hava almasını sağlamaktır. Bakteriler havasız ortamda daha hızlı büyür ve yayılır. Enfeksiyonu tedavisi için bir anti fungal ilaç kullanılsa bile ayakların kapalı kalması durumun daha kötüye gitmesine neden olabilir. Mümkün olduğunca ayaklar açık bırakılmalıdır.

2. Ayakları temiz tutmak:

Ayaklar sık sık sabun ve su ile yıkanmalıdır. Her krem ya da losyon uygulamasından önce ve sonra ayakların yıkanması tavsiye edilir. Yumuşak ve kremli sabunların kullanılması önerilir. Bazı sabunlar cildin kurumasına neden olabilir.

3. Ayakları kuru tutmak:

Ayaklar yıkandıktan sonra iyice kurulanmalıdır. Eğer çorap giyilecekse mutlaka ayakların iyice kurulandığından emin olunmalıdır. Nem mantar lezyonlarının artmasına neden olur. Kurulama sırasından yumuşak bir havlu kullanılması önerilir. Özellikle ayak parmaklarının araları iyice kurulanmalıdır.

4. Havadar ayakkabılar:

Bazı ayakkabılar da ayakların havasız kalmasına neden olabilir. Bu nedenle hava alan ayakkabıların tercih edilmesi önerilir. Ayakkabılar çok dar olmamalıdır. Bu durumda sıkışan parmaklar arasında nem birikebilir. Aynı şekilde çok bol ayakkabılar da tercih edilmemelidir. Ayakkabı bol olduğunda içeride sıkışan hava da ayakların terlemesine neden olabilir. Ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. Kişiye uygun ve ortopedik ayakkabılar önerilir.

5. Sık sık çorap değiştirmek:

Çoraplar var olan mantar enfeksiyonunun fazlalaşmasına neden olabilir. Mikrobu emerek içinde barındırır. Bu nedenle sık sık ya da günde en az 2 kez çoraplar değiştirilmelidir. Evde de olunsa dışarda da olunsa çoraplar mutlaka değiştirilmelidir. Kirlenen çoraplar giyilmemeli, her seferinde temiz çoraplar kullanılmalıdır.

6. Kaşıntı gideren ilaçlar:

Eğer ayaklarda kaşıntı ya da yanma varsa kaşıntı gideren krem ve losyonlar uygulanabilir. Bu tür kremler kaşıntıyı hafifletirken aynı zamanda mantar lezyonlarının azalmasını sağlar.

7. Talk pudrası:

Kaşınan ayaklar için talk pudrası da kullanılabilir. Pudra ayakların rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda kuru kalmasını sağlar. Ayrıca enfeksiyon ile mücadeleye yardımcı olur. Parfümlü pudraların tercih edilmesi önerilmez. Ayaklara doğrudan pudra uygulanabilir ya da çorap içerisine uygulanabilir.

8. Mısır nişastası:

Mısır nişastası da ayak terlemesini engellemek için kullanılabilir. Aynı zamanda enfeksiyon tedavisinde de oldukça etkilidir. Kahverengi olana kadar mısır nişastası biraz pişirilir ve ardından pudra gibi kullanılabilir. Alternatif olarak, biraz zeytinyağı ve ezilmiş sarımsak ile karıştırılan mısır nişastası hamur haline getirilebilir. Elde edilen hamur ayaklara doğrudan uygulanır. Mantar lezyonlarının yayılmasını engeller.

9. Sirke:

Sirke asidik içeriği ile mantar tedavisinde kullanılan bir diğer çözümdür. Ayakların temiz tutulmasına yardımcı olurken aynı zamanda mantarın yayılmasını engeller. Sirke uygulandıktan sonra biraz cildin sirkeyi emmesi beklenir. Ardından cilt ılık su ile yıkanır ve iyice kurulanır.

10. Yararlı gıdalar:

Yoğurt ve sarımsak gibi gıdalar anti fungal özellikler içerir. Bu özellikleri ile mantarın iyileşme sürecine katkıda bulunurlar. Yemeklere bol bol sarımsak katılabilir ve gün içinde 1 ya da 2 kase yoğurt tüketilebilir.

Mantar ciddi bir hastalık olmasa da tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi olduktan sonra ilerleyen zamanlarda tekrar ortaya çıkabilir. Bu nedenle temizlik ve ayakların nemli kalmaması konularında dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
Related news Ayak Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Mantarına Kesin ÇözümAyak Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Mantarına Kesin Çözüm


Ayak Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Mantarına Kesin Çözüm


Ayak Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Mantarına Kesin Çözüm


Ayak Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Mantarına Kesin Çözüm


Ayak Mantarı Nasıl Geçer: Ayak Mantarına Kesin Çözüm