Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme 2019

Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme 2019 Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

Bu fantastik hayvan herkesin hayalidirbir akvarist. karmaşık değildir Axolotl, bakım ve bakımı, bu neotenic semender larvası. Hızlı kentleşme sırasında, (bu kertenkeleler sıklıkla denilen) axolotl ejderhaları, yavaş yavaş vahşi doğada kaybolur. Doğru, tutsaklık içinde başarılı bir şekilde çoğalırlar, bu da onların sayılarını korumalarını sağlar.

Axolotl kertenkele kuyruğu, solungaçları ve hatta bacakları yenilemek için inanılmaz özellikleri nedeniyle bilimsel bir değer taşımaktadır. Şu anda ev akvaryumlarında oldukça fazlalar.

Doğada hayat

Doğal ortamda, aksolotlar sistemde yaşıyorMexico City'de göller ve su kanalları. Neredeyse tüm hayatları boyunca karada, karaya çıkmadan geçirirler. Amfibi axolotl, çok sayıda sucul vejetasyonun olduğu göllerde ve kanallarda derin yerleri tercih eder. Üreme sırasında, kertenkeleler alglerdeki yumurtaları düzeltir ve sonra dölleyir. Sochimilko Gölü, yüzen bahçeleriyle ünlüdür - yerel nüfusun çiçek ve sebze yetiştirdiği kanallar arasında yer alan arazi şeritleri.axolotl bakım ve bakımı

Bu sistemde göller ve sulama kanalları vehayvan axolotl yaşıyor. Aztek dilinde yapılan çeviride, bu kertenkelenin adı bir su canavarı olarak çevrilir. İspanyolların işgali öncesinde, Aztekler genellikle onları yiyecek için kullandılar. Bu et şifa kabul edildi ve yılan balığı gibi tadı. Günümüzde, Kırmızı Kitapta axoloths listelenmiştir. Bu tür yok olma tehdidi altındadır. Habitatların hacminin aralığı on kilometrekaredir, dağınık halde iken, doğada yaşayan bu kertenkelelerin kesin sayısını tespit etmek zordur.

Kertenkele açıklaması

Ev axolotl, ambistominin bir larvadır.Sadece Meksika'da yaşayan. Uzunluğu, kuyruktan "gülümseyen" ağızlığın ucuna kadar 90 ila 350 mm arasında olabilir. Genellikle erkekler kadınlardan daha büyüktür. Ambitonlar iki formda - neotenik (suda yaşayan ve dış solungaçları olan bir larva) ve tamamen gelişmiş ve daha küçük solungaçları olan bir karasaldır.

Uzunlukta yetişkin (olgun) axolotl450 mm'ye kadar büyür, ancak daha çok boyutu yaklaşık 230 mm'dir. 300 mm'den büyük bireyler nadirdir. Bu kertenkeleler, diğer neotenik semender larvalarından çok daha hızlı büyürler ve larvaların halihazırda cinsel olgunluğa ulaşırlar. axolotl fiyatı

Bu kertenkelenin ana özelliği, baş tarafındaki üç işlem olan büyük dış solungaçlardır. Küçük dişler de vardır, ama avını tutmak için tasarlanmışlardır ve yırtmamak için tasarlanmıştır.

Aksolotun rengi çok farklı -siyahtan beyaza, çeşitli gri, kahverengi ve kahverengi tonları. Açık renk tonlarının kertenkelelerinin, daha savunmasız oldukları için ender olduğu belirtilmelidir.

Meksikalı axolotl pratik olarak yokKemikler, özellikle genç bireyler için. İskeletlerinin temeli kıkırdak dokusu, ciltleri ihale ve çok incedir. Bu nedenle, acil ihtiyaç olmaksızın (örneğin, havuzu temizlerken), bunlara dokunulmamalıdır. Eğer evcil hayvanınızı yakalamanız gerekiyorsa, bu amaç için küçük hücreler veya plastik / cam bir kap ile bir yumuşak ve yoğun doku ağı kullanın.

Aksolotlun ömrü yirmi yıl kadar uzar, ancak on yıldan uzun süredir esaret altında yaşarlar. hayvan axolotl

Axolotl: bakım ve bakım

Evde böyle bir egzotik evcil hayvan varkoşullar zor değildir, ancak yaşam sürelerini etkileyen anlar vardır. İlk (ve en önemlisi) su sıcaklığıdır. Aksolotli bir amfibik soğukkanlı, bu nedenle yükseltilmiş sıcaklık onlar için en güçlü stres. İlk bakışta, bu kertenkelelerin Meksika'dan gelmesi, ancak yüksek sıcaklıklara tahammül etmemesi garip gelebilir. Bu oldukça basit bir şekilde açıklanmaktadır. Gerçek şu ki, habitatları, sıcaklığın ülkenin geri kalanından daha düşük olduğu yüksek bir rakımda bulunuyor.

Aksolotların gelecekteki sahiplerinin bilmesi gerekiyor.Bu akvaryum sakinleri için +24 derecenin üzerindeki su sıcaklığı çok rahatsız edici. Bu sıcaklık uzun süre devam ederse, hastalıklara ve hatta evcil hayvanınızın ölümüne neden olabilir. En iyi sıcaklığın +21 derecenin altında olduğu kabul edilir. Axolotl'u gerekli sıcaklıkta tutamayacağınızı biliyorsanız, onu işkenceye mahkum etmeyecek şekilde başlatmayın. kertenkele axolotl

Toprağı seçin

Bazen önemli olan başka bir detayküçümseme - alt tabaka. Çoğu zaman akvaryumcular, kendi takdirine bağlı olarak toprağın rengini, şeklini ve boyutunu seçer. Fakat Meksikalı bir kertenkele için bu faktör çok önemlidir. Örneğin, topraksız bir akvaryumda, aksolotl çok rahatsız edici hisseder. Bu gereksiz strese neden olur ve hatta pençelerin uçlarındaki yaraların görünümünü provoke edebilir.

Çakıl ayrıca axolotl için çok uygun değildir,Sık sık yutar. Bu mide bağırsak yolunun tıkanmasına ve hayvanın ölümüne yol açar. Bu kertenkelenin içeriği için ideal seçeneğin kum olduğuna inanılmaktadır. Dibinde serbestçe gezinmesine izin veriyor.

Bir akvaryum yapmak

Birçok açıdan bu, sahibinin tadı meselesidir.Bazı kurallara uyulmalıdır. Küçük (genç) bireyler küçük kaplarda (50 litre) saklanabilir. Yetişkin kertenkeleler daha büyük bir hacim gerektirir (bir veya iki kişi için 100 litre). Daha fazla tutmak istiyorsanız, akvaryumun hacmi her bir axolotl başına 50-80 litre olmalıdır.

Akvaryumun dekoru keskin çapaklara sahip olmamalıdır.kenarlar - evcil hayvanınızın hassas cildini yaralayabilirler. Ayrıca, sığınakla ilgilen. İçerdiği kişilerin sayısından daha fazla olmalılar.kertenkele axolotl

Su için gereksinimleri

Bu tuhaf kertenkeleler için su filtrasyonuakvaryum balıkları tarafından gerekli olandan biraz farklı. Axolotl, güçlü bir filtreye benziyor, ancak yavaş bir akışla. Suyun saflığı da önemlidir, dolayısıyla sahipler verimlilik ve güç arasındaki altın ortalamayı seçmelidir. Bu durumda en önemlisi, bir bez ile bir iç filtre uygundur - oldukça güçlüdür, ancak güçlü bir akım oluşturmaz.

Bir axolotl sık sık su değişimi gerektirir mi? Bu kertenkelelerin bakımı ve bakımı, kısmi haftalık bir su değişimi gerektirir. Sadece bu egzotik evcil hayvanlarda protein parametrelerini yedikleri ve evlerinin saflığına oldukça duyarlı oldukları için su parametrelerini izlemek gerekir. Onları aşırı beslemeyin ve yemek kalıntılarını zamanında boşaltmanız gerekir. ev aksolotlu

uygunluk

Deneyimli akvaryumcular bunun ne kadar önemli olduğunu biliyorlarfaktörü. Ancak, çoğu sahiplerin ayrı ayrı aksolotları vardır ve bunun bir takım sebepleri vardır. Bu kertenkelelerin dış solungaçları onları balıkların saldırısına karşı kolayca savunmasız hale getirir. En sessiz ve en yavaş akvaryum balıklarının bile, onları ısırmaya zorlanmaları muhtemel değildir. Sonuç olarak, lüks eklentiler sefil notlara dönüşür.

Ek olarak, aksolotl geceleri aktiftir.Uyuyan balıklar kolay av olurlar. Boyutları arasında (balık yemez) ve saldırganlık arasında altın bir ortalama bulmak oldukça zordur (böylece axolotl rahatsız edilmemiştir).

Ama içermeye izin veren bir istisna var.kertenkele balıkla. Bu akvaryum balığı. Onlar çok yavaştırlar, iyi beslenmeyle birlikte aksolotluya bile zarar vermezler. Ayrıca, akvaryum balığı da düşük su sıcaklığına ihtiyaç duyar.

besleme

Fiyatı, diğer egzotik türlerdeki kertenkelelerden biraz daha düşük olan Axolotl, yiyeceklerde çok titiz değildir. Önemli olan, protein yemeye ihtiyaç duyan bir yırtıcı olmadan önce bunu hatırlamaktır.

Feed'in türü ve boyutu kişiye bağlıdır. Örneğin, birçoğu, tablet ya da granül şeklinde salınan yırtıcı balıklar için tasarlanmış batan yemleri memnuniyetle yemektedirler. Ayrıca balık filetosu, solucan kesimi, karides eti, dondurulmuş yem, et midye, canlı balık da verilebilir. Ancak, uzmanlar bu seçeneği önermezler, çünkü balık, aksolotların çok yer aldığı bir enfeksiyon kaynağı olabilir.

Beslenme kuralları bunlardan farklı değildir,Balık için mevcut olan - protein beslemesi hemen çürümeye ve suyu bozduğuna göre, akvaryumdaki besin kalıntılarını bırakamazsınız. Memeli eti için yem olarak kullanılmamalıdır, Aksolotl buna giren proteini sindiremez.

Axolotl: fiyat

Akvaryumun böyle sıradışı bir sakinlerinin maliyeti, çeşitli faktörlere bağlıdır - yaş, renk (hafif kertenkeleler daha pahalı), boyut. Ortalama fiyat 500 ila 750 ruble arasında değişir.

Bu inanılmaz bir akvaryum sakini - Meksikalı bir axolotl. Bakım ve bakımı çok zor olmayacak ve onu izlemenin verdiği zevki tüm sıkıntıları telafi edecektir.

Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme 2019

Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme 2019

Related news

 • Evde uçurumdan nasıl çıkılır. Etkili ipuçları
 • Bir kızartma tavasında peynir keklerinden peynirli kek nasıl hazırlanır Farklı yemek tarifleri
 • Votka Graf Ledoff (açıklama, kompozisyon, yorumlar)
 • Bir püsküllü sana göre ifadesinin anlamı: menşei tarihi, örnekleri ve kullanım incelikleri
 • Oversize gömlek modası

 • Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme


  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme

  Axolotl: içerik ve bakım, açıklama, besleme