Araçla Yurt Dışına Çıkmak 2019

Araçla Yurt Dışına Çıkmak 2019
Araçla Yurt Dışına Çıkmak


Araçla Yurt Dışına Çıkmak

Kendi Aracınızla Yurt Dışına Nasıl Çıkarsınız

19 Mayıs tatilinin yaklaştığı şu günlerde eminim birçoğunuz tatille ilgili çeşitli planlar yapmaya başladınız. Bu yazıyı bizim gibi yurt dışına arabayla çıkmayı düşünenlere rehber olması amacıyla yazıyorum.

Burada önemli olan hangi sınır kapısından geçeceğiniz!Avrupa’dailk giriş yaptığınız ülke çok önemli çünkü farklı kurallar var.Türkiye’yi düşündüğümüzde karayoluyla Avrupa’ya geçiş iki ülkeden mevcut: yaBulgaristanüzerinden geçeceksiniz ya daYunanistanüzerinden.

Bulgaristan üzerinden geçerseniz, Bulgaristan henüz Schengen’e üye olmadığı için hem Schengen vizesi hem de Bulgaristan vizesi almanız gerekiyor. Yunanistan üzerinden geçerseniz sadece Schengen yeterli, bu sebeple Yunanistan’dan almanızda fayda var.

Eğer daha önce başka bir ülkeden vizeniz varsa ve bu ülkeye giriş çıkış yaptıysanız o zaman da sorun olmuyor ancak tamamen farklı bir ülkeden alıp bir de giriş çıkışınız yoksa o zaman biraz sorun olabilir.

Uluslararası Ehliyet ve Yeşil Sigorta

Yukarıda bir örneğini gördüğünüz belgenin adı“Yeşil Sigorta”(Green Card). Bulgaristan’dan geçecekseniz pek sorulmayan bir şey ancak Yunanistan’dan çıkarken işler değişiyor.

Yunan polisi tüm belgeleri tek tek kontrol ediyor ve eğer eksik belgeniz varsa sizi geçirmiyor, Türk tarafına geri gönderiyor.

Yeşil Sigorta’nın 15 günlüğü63,3 avro, 1 aylığı 79,13 avro (süre uzadıkça fiyatı da artıyor, şu an itibariyle fiyatlar şöyle: 15 günlük 63,30 avro, 1 aylık 79,13 avro, 3 aylık 142,42 avro, 5 aylık 205,73 avro, 6 aylık 237,38 avro, 1 yıllık 316,50 avro).

Hemen hemen bütün sigorta şirketleri bu sigortayı yapıyor ancak benim size tavsiyem bu işte uzman olan Turing’den yaptırmanız (). Yeşil Sigorta’nın dışında yaptırmanız gereken diğer bir belge deuluslararası sürücü belgesi.

Eğer bu belgeyi ilk defa alacaksanız en az 1 yıllık veriliyor ve maliyeti300 TL, yenileme amacıyla alacaksanız da155 TL. Bu belgeyi alabilmek için iki adet fotoğraf, ehliyetiniz ve TC kimlik numaranız yeterli. Bunu Turing’ten yaptırabileceğiniz gibi gümrükte de yaptırabilirsiniz.

Triptik Karnesi Tercihe Bağlı

Bunların dışındaki son belge de triptik karnesi. Triptik karnesi uluslararası karayolu yolculuklarında bulundurulması zorunlu olan; kullanılan taşıta ve karne sahibine ait bilgilerin yer aldığı belirli bir geçerlilik süresi olan bir tür belge.

Bu sizin değil arabanın ehliyeti oluyor ve 30 TL tutarında, ek olarak, gideceğiniz ülkeye göre değişen miktarlarda depozito yatırmanız söz konusu olabiliyor ().

Bu belge için de ruhsatın aslı, TC kimlik numarası ve başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum; eğer araba sizin üzerinize değilse, başkasının arabasıyla yurt dışına çıkmak istiyorsanız noter tasdikli vekaletname yaptırmanız gerekiyor.

Burada bir not eklemeliyim,triptik uygulaması Mart 2009’da zorunluluk olmaktan çıkartılmış durumdave isterseniz aracınızı pasaporta da işletebiliyorsunuz. Tercih sizin.

Araçla Yurt Dışına Çıkmak 2019

Araçla Yurt Dışına Çıkmak 2019

Related news Araçla Yurt Dışına ÇıkmakAraçla Yurt Dışına Çıkmak


Araçla Yurt Dışına Çıkmak


Araçla Yurt Dışına Çıkmak


Araçla Yurt Dışına Çıkmak


Araçla Yurt Dışına Çıkmak


Araçla Yurt Dışına Çıkmak


Araçla Yurt Dışına Çıkmak