Akne Nedenleri ve Tedavisi 2019

Akne Nedenleri ve Tedavisi 2019
Akne Nedenleri ve Tedavisi


Akne Nedenleri ve Tedavisi

Akne Nedenleri ve Tedavisi

Ergenlik döneminde oldukça yaygın olarak görülen akne ve sivilceler, ergenlik dönemi bittikten sonra da devam ediyorsa, kişide psikolojik sorunlara yol açabilir. Cilt sağlığına gölge düşüren akne, genellikle ihmal edilmekle beraber, doğru bir tedavi uygulanmadığında ciltte kalıcı olabilir. Cilt üzerinde kalıcı iz bırakması, makyajsız da güzel görünmenizi engeller. Bu durumda, eğer ciltte akne meydana geldiyse, mutlaka tedavi edilmeli. Ergenlik döneminde oldukça sık görülen aknenin birçok nedeni olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ergenlik dönemi, aknenin en yaygın sebeplerinden biridir. Buna ek olarak kullandığınız ilaçlar, alkol ve sigara tüketimi, stres gibi birçok faktör de yineaknenin nedenleriarasında gösteriliyor. Gözeneklerin tıkanması ile beraber cilt altında başlayan ve cilt yüzeyinde iltihaplanmalar ile kendini gösteren aknenin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz…

Stres:Birçok hastalık ve sağlık probleminde olduğu gibi akne oluşumunda da stres önemli bir rol oynar. Stresli ve üzüntülü dönemlerde kişinin cildinde akne meydana gelebilir. Oluşan akneler, stresli dönemlerde koparılabilir ve bu da ciltte iz ve lekelere yol açabilir. Bu durumda, cilt problemlerinden kurtulmak için daha ciddi bir tedaviye ihtiyacınız olur.

Kullanılan İlaçlar:Akne nedenleri arasında kullanılan bazı ilaçlar ve vitamin takviyeleri de gösteriliyor. Özellikle kadınlarda hormon takviyesi sağlayan doğum kontrol hapları, kortizon ilaçları ve alınan vitaminler ciltte akne problemlerine neden olabilir. Ayrıca uzun süre boyunca kullanacağınız B vitamini takviyesi de ciltte akne problemine neden olabilir.

Sigara ve Alkol:Düzenli olarak alkol ve sigara tüketmek de başlıcaakne nedenleriarasında yer alır. Sigara kullandığınızda, cildiniz bundan ciddi oranda etkilenir. Sigara tüketimi arttıkça, ciltte oluşan akne problemi de artış gösterebilir. Aynı şekilde sık sık alkol tüketmek de ciltte akne problemine neden olabilir.

Polikistik Over Sendromu: Kadınlarda görülen aknenin en önemli nedenlerinden biri de polikistik over sendromudur. Yumurtalık kisti, çikolata kisti olarak da bilinen bu kistler, kadınlarda normal olmayan tüylenme, adet düzensizliği, akne problemi gibi birçok problemi de beraberinde getirir. Bu durumda yapılması gereken mutlaka uzman bir doktora görünmek ve uygun tedaviyi uygulamaktır.


Akne Nedenleri ve Tedavisi 2019

Akne Nedenleri ve Tedavisi 2019

Related news Akne Nedenleri ve TedavisiAkne Nedenleri ve Tedavisi


Akne Nedenleri ve Tedavisi


Akne Nedenleri ve Tedavisi


Akne Nedenleri ve Tedavisi


Akne Nedenleri ve Tedavisi