Ahşap Boyama Nasıl Yapılır 2019

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır 2019
Ahşap Boyama Nasıl Yapılır


Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Zehra Aygul
Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşaptan yapılan tepsiler, çeşitli boylarda kutular, çerçeveler gibi farklı ev aksesuarları ahşap boyama tekniğiyle kişiselleştirilebilir, ev dekorasyonuna uygun hale getirilebilir. Son zamanların sıkça tercih edilen hobilerinden biri olan ahşap boyama yaratıcılık ve yetenekle harikalar yaratıyor. 

Ahşap Boyama İçin Gerekli Malzemeler

  • Ahşaptan yapılmış (boyamaya uygun) bir kutu (hobi mağazalarından ya da internetten elde edilebilir, istenirse farklı eşyalar da kullanılabilir)
  • Ahşap boyası (istenen renkte)
  • Zımpara (kağıt ya da sünger zımpara)
  • Vernik 
  • Fırça (fırça büyüklüğü boyanacak kutunun büyüklüğüne göre belirlenebilir) 

Yapılışı 

İlk olarak boyanacak kutunun tüm yüzeyleri kağıt ya da sünger zımpara yardımıyla zımparalanır. Bu sayede pürüzsüz ve boyanmaya hazır hale getirilen eşya zımparalama işleminden sonra nemli bir bezle silinir. 

Ahşap boyası su bazlı ise boya kutusunun üzerinde yazan miktarda suyla inceltilir. Bu işlem için çay tabağı kullanılabilir. Boyama işleminin ardından çay tabağı yıkandığında boya lekesi kalmayacaktır. İnceltilen boya, fırça yardımıyla ahşap kutunun tüm yüzeylerine aynı doğrultuda uygulanır. İşlem sırasında boyanın sıçramaması ve diğer eşyalara bulaşmaması için altına gazete ya da bir örtü serilmelidir. Ayrıca nemli bir bez mutlaka el altında bulundurulmalıdır.

Kutunun boyanan kısmı üstte kalacak şekilde 10-15 dakika kadar kurumaya bırakılır ve daha sonra boyanmamış kısımlara geçilir. Boyanmamış hiçbir yer kalmadığında tamamen kuruması için 20 dakika kadar bekletilir. Kutunun kapağının açıldığı kısımlar boyanırken dikkatli olunmalı, boyanmayan bir yer kalmadığından emin olunmalıdır. Ayrıca boya kurumadan kutu kapağı kapatılmamalıdır, aksi takdirde bu kısımlarda iz oluşabilir. 

İlk kat boya işleminden sonra kutunun tüm yüzeyleri zımparalanır. Bu sayede boya yüzeyinde oluşması muhtemel pürüzlerden ve kabarcıklardan kurtulunur. Daha sonra ikinci kat boya uygulama işlemine geçilir. İkinci kat boya, ilk kat boyadan daha az suyla inceltilmelidir. Kutunun orijinal ahşap renginin tam anlamıyla kapatılabilmesi için bu ayrıntı önemlidir. 

İkinci kat boya uygulaması da aynı şekilde yapıldıktan sonra kutu tekrar açık bir şekilde kurumaya bırakılır. Yaklaşık 20 dakika sonra kuruyan kutu vernik sürülerek parlatılabilir. Vernik hem boya tabakasını hem de ahşabı koruyacağından tavsiye edilir, mat ve parlak olmak üzere iki çeşit vernik vardır. Vernikler genellikle su ile inceltilmeye ihtiyaç duymaz, ancak kutu üzerindeki talimatlar göz önünde bulundurulmalıdır. 1 kat vernik uygulanan kutu bu kez en az 30 dakika kurumaya bırakılır.


Ahşap Boyama Nasıl Yapılır 2019

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır 2019

Related news Ahşap Boyama Nasıl YapılırAhşap Boyama Nasıl Yapılır


Ahşap Boyama Nasıl Yapılır


Ahşap Boyama Nasıl Yapılır


Ahşap Boyama Nasıl Yapılır


Ahşap Boyama Nasıl Yapılır