Afta Ne İyi Gelir: Aft İçin Bitkisel ÇözümAfta Ne İyi Gelir: Aft İçin Bitkisel Çözüm
Afta Ne İyi Gelir: Aft İçin Bitkisel Çözüm


Afta Ne İyi Gelir: Aft İçin Bitkisel Çözüm

aft için bitkisel çözüm

aft için bitkisel çözüm

Aft için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Aft nasıl geçer: Afta bitkisel çözüm

1 – Afta iyi gelen yiyecekler: Papaya tüketmek:

Aftlardan kurtulmak için papaya yemek faydalı olur. Lezzetli bir meyve olan papayada bulunan enzimler, mevcut iltihaplanmayı azaltmak için yardımcı olur. Bunun yanı sıra iltihabı azaltmak için papaya, iyi miktarda beta-karoten ve C vitamini içerir. Bu özellikleri sayesinde papaya yemek aftlardan kurtulmak için yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Papaya yemek için çeşitli yollar mevcuttur. Kahvaltı sırasında bir kase taze papaya tüketmek. Bir başka seçenek ise yemek arası ya da yemek sonrası papaya yemek. Ayrıca, bir adet papaya çiğnemek gibi seçenek de vardır. Taze papaya mevcut olmadığı bir bölgede yaşayan insanlara, papaya tabletlerini çiğnemek ya da emmek yolu önerilebilir.

2 – Aft için evde ne yapılabilir: Çay ağacı yağı:

Çay ağacı yağı, aftların çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Çay ağacı yağı, yaygın olarak en iyi doğal anti-septik ve anti-bakteriyel kaynaklardan biri olarak kabul edilmektedir. Çay ağacı yağı, dil ya da ağzın başka yerlerinde olan aftlardan kurtulmak için yardımcı olur. Sadece aftlar üzerine uygulanan çay ağacı yağı, riskli bir durum yaratabileceği için yutulmamasına dikkat edilmesi önerilmektedir.

Gerekli malzemeler:

– Çay ağacı yağı (4-5 damla)

– Su (1/2 fincan)

Yapılışı:

Çay ağacı yağını seyreltmek için su eklenir. Çay ağacı yağı çok güçlü olduğu için su katmadan kullanılması sakıncalı olabilir. Ağız içi bu yağlı su ile durulanır. Bu işlem günde 3 – 4 kez tekrarlanır. Bir başka seçenek olarak ise ıslak bir pamuk üzerine 3-4 damla çay ağacı yağı dökülür. Ağızdaki pamukçuk ve boğaz ağrısına karşı bu pamuk tatbik edilir ve orada birkaç dakika tutulur. Ağzının içinde yağdan sırılsıklam olmuş pamuk topu tutulurken, artış eğilimi olan tükürük dışarı tükürülür. Bu işlemin günde 3 – 4 kez tekrarlanması faydalı olur.

3 – Aft için evde tedavi: Goldenseal (altın mühür):

Pamukçuk yaralarını tedavi etmek için kullanılan Goldenseal, mükemmel antibiyotik, anti-enflamatuar ve sıkıştırıcı özelliklere sahiptir. Bu bitkisel kaynak tahrişe neden olan aşırı sıvıyı rahatlatır ve mukusu yatıştırmaya yardımcı olur. İyi bir antibiyotik ve Anti-enfeksiyon kaynaktır ve bağışıklığın arttırılmasında etkili olan alkoloidler bakımından yüksek yoğunluktadır. Bu özellikleri ile aftların tedavisinde daha da etkili olmaktadır.

Gerekli malzemeler:

– Goldenseal tozu (½ çay kaşığı)

– Tuz (¼ çay kaşığı)

– Sıcak su (1 fincan)

Yapılışı:

Goldenseal tozu ve tuz bir fincan sıcak su içine eklenir.

Ağzı kapalı olarak iyice çalkalayarak karıştırılır. Ağız içi bu karışım ile durulanır. Bunun yanı sıra sadece goldenseal tozundan bir tutam alınır ve pamukçuk yaralı dil üzerinde uygulanır. Bu işlem günde birkaç kez tekrarlanır.

4 – Afta iyi gelen bitki: Mür tozu:

Pamukçuktan kurtulmak için yaralı dil üzerinde uygulanır. Mür, cilt bakımı için kullanılmasının yanı sıra saman nezlesi ve aft tedavisinde de kullanarak yardımcı olur. Eski Yunanlılar tarafından bu toz, antiseptik özellikleri nedeni ile yaraları temizlemek için kullanılmıştır. Modern araştırmalara göre mür güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve aynı zamanda iyi bir bağışıklık güçlendirici olarak belirtilmiştir. Tüm bu nedenlerden dolayı mür aftların önlenmesi ve hem de tedavisi için çok faydalı bir kaynaktır.

Gerekli malzemeler:

– Mür tozu (mür kapsül de kullanılabilir)

– Pamuk bez

– Su

Yapılışı:

Mür tozu bir kaseye konur. Kapsül kullanılıyor ise içlerindeki tozlar kaseye boşaltılır. Pamuk bez alınır ve suya batırılır ve aşırı suyunu atmak için sıkılır. Bu nemli bez mür toz haline daldırılır ve aftların üzerine uygulanır. Bu işlem Ggnde 2 – 3 kez tekrarlanır. Ayrıca, dil üzerindeki aftlardan kurtulmak için bitkisel gargara yapmak da etkili olur. Mür ve goldenseal yaygın olarak aftlar için kullanılan doğal ilaçlardır. Mür ve goldenseal ile birlikte bazı diğer otlar da bitkisel gargara tarifinde aftlar için kullanılabilir. Bu gargara, pamukçuk yaraları iyileştirmenin yanı sıra aynı zamanda ağız kokusu ve boğaz ağrısından kurtulmak için de yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– Mür tozu (1 tatlı kaşığı)

– Goldenseal toz (¼ çay kaşığı)

– Maydanoz (2 dal)

– Karanfil (3 tane bütün)

– Su (2 su bardağı)

Yapılışı:

Bir kabın içine maydanozu doğranır ve diğer taraftan su kaynama sıcaklığına getirilir. Tüm mür otlar, goldenseal tozu ile kıyılmış maydanoz ve karanfil üzerine bu su eklenir. Yaklaşık 5 dakika kaynar suda tutulur ve sonra soğumaya bırakılır. Bu karışım ağız çalkalanması için kullanılabilir. Bu işlemin günde 2 ya da 3 kez tekrarlanması faydalı olabilir.

5 – Ağız yarasına iyi gelecek şeyler: Adaçayı:

Aftlardan kurtulmak için adaçayı bitkisi çok faydalı bir kaynaktır. Nane ailesinden olan adaçayı, sıkıştırıcı ve kurutma özelliklere sahip popüler bir bitkidir.

Bu geleneksel bitki, Amerikan yerlileri tarafından ağızlarını temizlemek ve aynı zamanda yaraları iyileştirmek için kullanılmıştır. Bunun için sadece adaçayı ile ağzın durulanması yeterli olur.

Gerekli malzemeler:

– Adaçayı yaprakları(2 tatlı kaşığı kurutulmuş ya da bir avuç taze adaçayı yaprakları)

– Su (1 fincan)

Yapılışı:

Su kaynatılır ve içine bu taze adaçayı yaprakları eklenir. Yaklaşık 3-4 dakika kaynar suda bekletilir.

Kurutulmuş yaprakların kullanılması durumunda, adaçayı yaprakları yaklaşık 5 dakika boyunca sıcak suda bekletilir ve çay soğumaya bırakılır. Bu çay ile ağız içi durulanır. Bu işlemin günde 2-3 kez tekrarlanması gerekir.

6 – Ağız yarasına iyi gelen bitkisel yağlar: Temel yağlar:

Aftların tedavisi için temel yağlar ilaç olarak kullanılabilir.

Tüm diğer sağlık koşulları gibi aftlarda da bazı temel yağlar sayesinde iyileşme görülebilir. Bu yağlar doğal anti-septik, anti-inflamatuar, anti-bakteriyel, dezenfektan ve yardımcı diğer özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile ağız içindeki aftlardan kurtulmak mümkündür. Pamukçuk yaralarını iyileştirmek için bu yağlar ya tek başına ya da karıştırılarak kullanılabilir. Aft tedavisinde şifa veren temel yağlar şöyle sıralanabilir.

– Okaliptüs esans (Zeytin, üzüm çekirdeği ya da Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilir)

– Buhur esans

– Limon esans

– Melaleuca esans

– Mür esans

– Uçucu yağ (Zeytin, üzüm çekirdeği ya da Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilir)

– Karanfil

– Kekik esans (Zeytin, üzüm çekirdeği ya da Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilir)

– Nane uçucu yağ (Zeytin, üzüm çekirdeği ya da Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilir)

– Roma papatya esans

– Sandal ağacı esansiyel yağı

Aftlar için temel yağlar nasıl kullanılır?

Bu listedeki sıcak yağlar seyreltilmeden kullanılmamalıdır. Bu tür taşıyıcı yağları kullanmak için zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ya da üzüm çekirdeği yağı gibi yağlar ile seyreltmek gerekir. Bu yağları sulandırmak için 1-2 damla esansiyel yağ ile 1 çorba kaşığı herhangi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılır. Bu uçucu yağları 1-2 damla olarak aftların tedavisi için kullanmak etkili olabilir. Bu işlemin günde 2-3 kez yapılması olumlu sonuç elde etmek için oldukça önemlidir.

Afta Ne İyi Gelir: Aft İçin Bitkisel ÇözümAfta Ne İyi Gelir: Aft İçin Bitkisel Çözüm

Related news Afta Ne İyi Gelir: Aft İçin Bitkisel ÇözümAfta Ne İyi Gelir: Aft İçin Bitkisel Çözüm


Afta Ne İyi Gelir: Aft İçin Bitkisel Çözüm


Afta Ne İyi Gelir: Aft İçin Bitkisel Çözüm


Afta Ne İyi Gelir: Aft İçin Bitkisel Çözüm


Afta Ne İyi Gelir: Aft İçin Bitkisel Çözüm


Afta Ne İyi Gelir: Aft İçin Bitkisel Çözüm