Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 2019

Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 2019
16.05.2019

Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 14

Adam Smith'in kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler

Adam Smith'in kısa bir özgeçmişi, modern iktisat teorisini kuran ünlü İskoç ekonomistinin hayatta ne olduğunu daha iyi bilmenizi sağlar. Aynı zamanda etik felsefeci olarak da bilinir.

Ekonomistin biyografisi

Adam Smith'in kısa bir biyografisi 1723'te başlıyoryıl. İskoçya Krallığında Kirkcaldy kasabasında doğdu. Şu ana kadar iktisatçının tam sermaye biyografisinin mevcut olmadığını kabul etmek gerekir. Aynı şekilde, on sekizinci yüzyıl, kişinin her adımını belgelemenin kabul edilmediği bir zamandı. Bu nedenle, Smith'in yaşamının tüm ayrıntılarını, tam olarak doğum tarihini bile tam olarak bilmiyoruz. Ancak babasının eğitimli bir kişi olduğunu - avukat ve gümrük yetkilisi olarak - biliyoruz. Doğru, Adem'in doğumundan sadece iki ay sonra öldü.

Adam Smith biyografisi

Annesi büyük bir toprak sahibinin kızıydı.Çocuğun kapsamlı bir eğitim almasına da dikkat çekti. Adam Smith'in kısa bir özgeçmişi, ailedeki erkek ve kız kardeşlerinin bir kaydı olmadığı için, ailenin tek çocuğu olduğunu iddia ediyor. Onun kaderinde keskin bir dönüş çingeneler tarafından kaçırıldığı zaman 4 yaşında oldu. Doğru, çocuğu uzak tutmak mümkün değildi. Akrabaları onu kurtardı. Kampta yaşamak yerine Kirkcaldy'de iyi bir okulda okudu, erken çocukluğundan çok sayıda kitapla çevrildi.

Eğitim Smith

14 yaşındayken üniversiteye girdi.Glasgow Adam Smith. Bundan sonra gelecekteki ekonomistin kısa bir özgeçmişi başarılı bir şekilde gelişmeye başladı. Sonuçta, İskoç aydınlanmasının sözde merkezindeydi. İki yıl boyunca, felsefenin temellerini, tanınmış bir tanrı olan Francis Hutcheson'la tanıştırdı. Smith'in eğitimi çok yönlü idi. Üniversite dersi, özellikle antik Yunan, astronomi ve matematik gibi mantık, ahlak felsefesi, antik dilleri içeriyordu.

Adam Smith kısa biyografi

Adam Smith'in bu kısa biyografisindesınıf arkadaşlarının onu en az garip bulduğunu belirtir. Örneğin, başkalarına tepki göstermeden, gürültülü ve neşeli bir şirkette kolayca düşünebiliyordu.

1740 yılında Oxford'da eğitimine devam ettiAdam Smith. Ekonomistin kısa bir özgeçmişi, 6 yıl boyunca çalıştığı bir burs aldığını ortaya koymaktadır. Aynı zamanda, alimin kendisi, oradaki eğitimin çok kritik olduğunu, bu okuldaki birçok profesörün öğretimin sembitesinden vazgeçerek uzun zaman geçtiğine dikkat çekti. Aynı zamanda düzenli olarak hastalandı ve ekonomiye hiç ilgi göstermedi.

Bilimsel etkinlik

Bilimsel ve öğretim etkinliklerineAdam Smith (bilim adamının kısa biyografisi bu şekilde iddia) tarafından 1748 yılında başlamıştır. Edinburgh Üniversitesi'nde ders vermeye başladı. İlk başta, ekonomi ile ilgisi yoktu ve bu yüzden babasının ekonomi ve sosyoloji tarafından sevilen İngiliz edebiyatı ve sonraki yasa, ayrılmış.

Adam Smith, ekonomistin kısa biyografisi

Bu üniversitede, Adam Smith'in ekonomiye ilgisi ilk defa ortaya çıktı. İskoç ekonomist ve filozof, 1750'lerin başında ekonomik liberalizm fikirlerini ifade etmeye başladı.

Smith'in başarıları

1750'de Adam Smit'in (Adam Smith) bilindiği bilinmektedir.Bunun mutlaka belirtildiği kısa bir biyografide, İskoç filozof David Hume ile bir araya geldi. Görüşleri benzerdi, bu da birçok ortak çalışmasına yansıdı. Onlar sadece ekonomiye değil, aynı zamanda din, politika, felsefe, tarihe de adanmışlardır. Bu bilim adamlarından ikisi, belki de İskoç aydınlanmasında kilit bir rol oynamıştır.

adam smith Adam Smith kısa biyografi

1751'de, Smith, bir zamanlar mezun olduğu Glasgow Üniversitesi'nde mantık profesörü olarak kabul edildi. Bir sonraki başarısı 1758'de miras aldığı dekanın yeriydi.

Bilimsel çalışmalar

1759'da, Smith popüler kitabını yayınladı"Ahlaki Duyular Teorisi." Glasgow Üniversitesi'ndeki derslerine dayanıyordu. Bu çalışmada, ahlaki davranış standartlarını ayrıntılı olarak analiz etmiş, aslında o zamanlar çok devrimci bir açıklama olan kilise ahlakına karşı konuşmuştur. Cehenneme düşme korkusuna bir alternatif olarak, Smith ahlaki açıdan eylemlerini değerlendirmeyi teklif ederken, tüm insanların etik eşitliği lehine konuştu.

Bir bilim insanının kişisel hayatı

Adam Smith'in özel hayatı hakkında çok az şey biliniyor. Bilgi eksik ve parçalanmış. Yani, iki kez, Glasgow ve Edinburgh'da, neredeyse evlendiğine inanılıyordu, ama bir sebepten dolayı bu olmadı.

Adam Smith İskoç ekonomist ve filozof

Sonuç olarak, bilim adamı tüm hayatını annesiyle geçirdi.oğlundan sadece altı yıl önce öldü, yanı sıra eski bir hizmetçi olarak kalan kuzeni. Bilim insanının çağdaşları, evinde her zaman geleneksel İskoç yemekleri servis edildiğini, yerel geleneklerin değerli olduğunu iddia ediyorlar.

İktisat teorisi

Ama yine de bilim insanının en önemli işi"Milletlerin zenginliğinin doğası ve nedenleri üzerine bir araştırma." 1776 yılında yayınlandı. Bu tez çalışması beş kitaptan oluşmaktadır. Birincisinde, ekonomist, emeğin verimliliğini artırma nedenlerini inceler ve sonuç olarak, ürünü, insanların sınıfları arasında doğal bir yolla dağıtır.

İkinci kitap doğayı anlatıyorsermaye, uygulaması ve birikimi. Ardından, farklı halkların refahının nasıl geliştiğine dair kısmı takip eder, sonra politik ekonomi sistemleri dikkate alınır. Ve son kitapta yazar, devletin ve hükümdarın aldığı gelir hakkında yazıyor.

Adam Smith tarafından ekonomiye yeni bir yaklaşım önerildi. Kısa bir biyografi, alıntılar ve aforizmalar tüm hayranları tarafından iyi bilinir. En ünlüsü, piyasanın girişimci görünmez elinin, aslen niyetinin olmadığı bir hedefe yönelmesidir. Smith kitabında devletin ekonomik sistemindeki rolüyle ilgili kendi görüşünü sunuyor. Daha sonra klasik ekonomik teori olarak bilinir.

Adam Smith kısa biyografisi aforizmalar alıntı

Buna uygun olarak, devlet almakla yükümlüdür.insan hayatının güvenliğini sağlama ve özel mülkünün dokunulmazlığını sağlama konuları. Aynı zamanda vatandaşlar arasındaki anlaşmazlıkları hukuk ve adalet temelinde çözmeye yardımcı olmalıdır. Özetle, devletin bireysel bir kişinin gerçekleştiremeyeceği veya etkisiz hale getirebileceği işlevleri üstlenmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Smith ilkeleri anlatan ilk bilim adamı oldupiyasa ekonomisi. Her girişimcinin özel ve kişisel çıkarlarını başarmaya çalıştığını öfkeyle savundu. Ancak, uzun vadede, belirli bir iş adamı bu konuda düşünmemiş ya da istememiş olsa bile, bu toplumun bütününe yarar sağlar. Bu sonuca ulaşmanın temel koşulu Smith ekonomik varlıkların ekonomik temellerini oluşturdu. Rekabet, karar alma ve faaliyet alanlarının seçimi konusunda da özgürlük olmalıdır.

Smith 1790'da Edinburgh'da öldü. 67 yaşındaydı. Bağırsak rahatsızlığı geçirdi.

Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 2019

Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 2019

Related news

 • Modern ve klasik salon takımları
 • Basit Kıymalı Biber Dolması Tarifi
 • Şeker Hamuru Nasıl Açılır
 • Sevdam Alabora 1.Bölüm Fragmanı izle
 • Setur: Yerli turist erken rezervasyonu kaçırmasın, fiyatlar tıkır tıkır artacak

 • Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 54

  Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler


  Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 71

  Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 29

  Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 9

  Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 4

  Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 74

  Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 37

  Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 58

  Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 9

  Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 27

  Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 10

  Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 12

  Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 85

  Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 24

  Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 43

  Adam Smithin kısa özgeçmişi: Ekonomistin kazanımları ve ilginç gerçekler 50