Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri 2019

Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri 2019 Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri

Access'te sorgu oluşturma. Istek türleri

Veritabanı yönetim sistemi (DBMS)İlgili veritabanlarının organizasyonu ve bakımı için gerekli olan özel bir program veya bir dizi program. Bu programlardan biri MS Access'dir.

Sorgular kavramı

erişim istekleri oluşturmak

Sıralamak, eklemek için kullanılırlar.Veritabanındaki belirli bilgileri değiştirin, filtreleyin, silin. Onların yardımıyla, belirli raporları veya formları oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz kayıtları seçersiniz, yani, veri tabanı bir parçası ile gerçekleştirilir.

Access'te sorgu oluştururken, tabloları birleştirebilir, gruplayabilir ve kayıtları seçebilir, yerleşim işlemlerine bağlanabilirsiniz.

Sorguların sınıflandırılması

istek türleri

Aşağıdaki sorgu türleri ayırt edilir:

 • Verilerin belirtilen koşullara göre çıkarıldığı bir örnek için istek. Bu sorgu içerisinde kayıtlar gruplandırılmıştır ve tablo alanlarında yapılan hesaplamalar sunulmaktadır.
 • Orijinal tablolardaki verileri değiştiren bir değişiklik isteği. Bunların yardımıyla veriler ayarlanabilir ve yeni tablolar oluşturulabilir.
 • Belirli koşulların veya verilerin girildiği parametreler içeren bir sorgu.
 • Verileri hesaplamak ve sunmak için tasarlanmış çapraz referanslı sorgular, genellikle analizi kolaylaştırmak için e-tablolar biçiminde.
 • SQL sorguları belirli bilgi talepleridir, yapıları belirli bir sözdizimini kullanarak belirli kurallara uymayı temel alır.

Seçim talepleri

Access'in bu türden sorguları oluşturmak, her zamankiyle aynı yapısal öğeleri içeren bir tablo oluşturmayı içerir. Kanıt temelinde oluşturulur.

Sonuçlar dinamik bir setBu bağlamda, kayıt kümesi kapatıldığında, orijinal tablolarda kalan "kaybolur". Sorgu verilerini kaydetme, yapılarını kaydetme anlamına gelir.

Bu istekler alanları belirterek oluşturulmaktadır.Tablolar, bunları içeren, sorguda yer alan, hesaplanan alanları açıklayan, ilk kayıtlar üzerinde grup işlemleri gerçekleştiren ve seçim koşullarının oluşumu (örneğin, belirli mal grubunun hangi tarihte satıldığı).

MS Access'te bu tür sorgulamalar oluşturmak, bunları manuel olarak oluşturabileceğiniz veya "Sorgu Sihirbazı oluştur" u kullanarak hazırladığınızı varsayar.

Sorgudaki alanları ve tabloları belirlemek için tasarım moduna gidin.

Access 2013'te Tasarım moduna geçmek içinGezinme alanında, form adı üzerinde farenin bağlamsal düğmesine tıklayın ve "Tasarımcı" yı seçin. ALT + F8 tuşlarına basarak, alanların doğrudan forma sürüklenebileceği "Saha Listesi" ni çağırabilirsiniz.

veritabanı yönetim sistemi

Değişim Talepleri

Bu tür istekler bir çeşitİlk türden bir tür, ancak ayıklanan verileri değiştirmek için gereklidir. Access'te bir ünlem işareti ile işaretlenirler. Access'te, değişim taleplerinin oluşturulması dört tipte mümkündür:

 • yeni tablolar oluşturmak;
 • kaynak tablolara kayıt eklemek;
 • verileri kaynak tablolarda değiştirmek;
 • kayıtları kaynak tablolardan silin.

Access 2013

Bu nedenle, bu eylemler veritabanını yok edebilir, bu bağlamda öncelikle sorguyu yürütme sonucunu tablo moduna giderek kontrol etmek gerekir.

Veri arşivleme, yedekleme veya veri aktarımı için yeni tablolar oluşturmak kullanılır.

Değişiklik talepleri çeşitlidirBelirli bir koşulu karşılayan tüm kayıtların güncelleneceği istekleri güncelleme. Veri kümesinin değiştirilmesi gerekiyorsa, bu sürüm kullanılır.

Başka bir tür, herhangi bir şartı yerine getiren tüm kayıtları yok eden kaldırma istekleridir.

Başka bir sorgu türü, verilerin bir tablodan diğerine eklendiği eklenti istekleridir.

ÇAPRAZ GEREKSİNİMLER

çapraz karışma isteği

Bu türler birleştirmek amacıyla kullanılırKaynak tabloda saklanan parasal veya sayısal verilerin çapraz tablosu. Access'te bir çapraz istek, bu görünümü kolayca oluşturabileceğiniz yönergeleri kullanarak sorgu sihirbazı kullanılarak oluşturulur. Özünde, çapraz başvuru Excel pivot tablosuna benzer.

Satırların, sütunların, değerlerin ve bir grup işleminin başlıklarını belirttiğinizde bir çapraz oluşturulabilir.

Bu tür tabloyu inşa etme şemasısonraki DBMS'nin yardımıyla, grup alanlarına veri gruplama yapılır. Bu işlem, değer alanındaki sayılarda gerçekleştirilir. Sütun ve satırların kesişim noktasında bulunan tablo hücresinde, bu grubun son değeri yerleştirilir.

Access'te çapraz sorgulamalar kural olarak raporlar ve diyagramlar oluşturmak için kullanılır.

Parametrelerle yapılan sorgular

Bu sorgu türü, çalıştırmadan önce kullanıcının durumunu belirtir.

Access'te bir sorgu oluşturmak için <a0> </ a0>, parametre hücresini, Koşul sütununda, sorgu sütunundaki köşeli parantez içine yerleştirmeniz gerekir.

Bu sorguyu çalıştırırsanız, parametreleri girmek için bir öneri içeren bir iletişim kutusu görürsünüz.

SQL sorguları

ms erişiminde sorgu oluşturma

Access 2013'te ve diğer sürümlerde, yapılandırılmış SQL sorgu dili kullanılarak sorgular gerçekleştirilir.

SQL sorguları oluşturmak için gitmelisinizTasarımcının modu, sonra "Görünüm" butonuna "SQL Mode" seçeneğini seçin. Sonuç olarak, Select alanında sütun adlarını girebileceğiniz Kimden alanında, satırlarda ne gösterilecek, örneğin tedarikçilerin adları (ilk sütun "Ad" ise) gibi bir iletişim kutusu görüntülenir.

Access, salt SQL kullanmaz, ancaklehçe Jet-SQL. Bu dilde sorgular için ana talimatlar şunlardır: SELECT, belirli koşullardan (sonuç tabloya aktarılan kaynak tabloların alanlarının adları) kayıtlardan alınan UPDATE - kayıtları silmek için kullanılır, DELETE - belirtilen kayıtları silmek için kullanılır. CREATE - yeni veritabanı nesneleri oluşturmak için. MS Access'te de kullanabilirsinizÇapraz referanslar oluşturmak için TRANSFORMSAHİBİ-ERİŞİM seçeneğiyle birlikte bu istek erişilebilir olmalıdır tablolar, erişim izni olmadan özel kullanıcı sorguları oluşturmak için,IN (uzak bir veritabanı ile iletişim sağlamak için),DISTINCTROW (olası veri birleştirme ile bir sorgu oluşturma). Ayrıca ortaya çıkan SQL işlevlerini, Access ve VBA'nın yerleşik işlevlerini de kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak

Access'te sorgu oluşturmaDiğer sorgular, raporlar ve formlar için kayıtların oluşumu. Belirli eylemler sayesinde birden çok tablodan veri toplamak için. Sorgular her yeni kayıtta hesaplamaları yapmak, tablo, seçilen alanın oluşturduğu dahil edilebilir, belirli şartları karşılamak için gerekli olan kayıtlar, bazıları veya bir alanda aynı değerlerle gruplandırılmış ifadesi, mevcut dayalı yeni bir veri tablosu oluşturmak ekleme, silme veya güncellemek bazı kayıtlar.

Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri 2019

Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri 2019

Related news

 • 10 Dakikada Kolay Mantı Tarifi
 • Keman nedir (Kemanın özellikleri)
 • Soğuk duş - sadece su ekleyin
 • Trend Örgü Modeli Ajurlu Çam Dalı Yelek Örneği
 • Lada-2114 - yabancı arabalara alternatif mi

 • Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri

  Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri


  Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri

  Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri

  Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri

  Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri

  Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri

  Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri

  Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri

  Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri

  Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri

  Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri

  Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri

  Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri

  Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri

  Accesste sorgu oluşturma. Istek türleri